Czym się charakteryzuje dobry instruktor jazdy?

profesjonalny makijaż koszalin

Przy wyborze odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców bardzo często wybieramy po prostu konkretnego instruktora. W końcu to on będzie prowadził nasze szkolenie, zatem nikogo nie dziwi fakt, że chcemy aby była to osoba z którą łatwo jest się nam porozumieć. Dobry instruktor jazdy to jednak nie tylko życzliwa i wygadana osoba, ale przede wszystkim ktoś, komu uda się nauczyć nas prowadzenia auta. Czym powinien się zatem wyróżniać każdy wartościowy instruktor prawa jazdy? Przede wszystkim powinien posiadać solidną wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego. Jako, że bezpieczna jazda zależy właśnie od ich znajomości, musi on być z kodeksem obeznany bardzo dokładnie i wnikliwie. Oczywiście sama wiedza i treść paragrafów są jednak niewystarczające w przypadku prawdziwych sytuacji na drodze. Instruktor powinien zatem posiadać umiejętność ich praktycznej interpretacji oraz przekazania uczestnikom kursu. Wartościowy instruktor to również taki, który wchodzi w dialog. Powinien on starać się odpowiadać na pytania w sposób jasny i klarowny a dodatkowo sprawdzać naszą wiedzę teoretyczną. Oczywiście podczas jazdy warto też rozmawiać na inne tematy, ponieważ ćwiczy to w kursantach umiejętność skupiania się nie wielu rzeczach. Nie da się ukryć, że to jednak merytoryczne rozmowy powinny stanowić większość komunikacji pomiędzy instruktorem a uczniem.

Niepełne lub błędne przyswojenie teorii może mieć poważne konsekwencje nie tylko podczas egzaminu, ale też później w trakcie korzystania ze swoich uprawień i jeżdżenia samochodem na co dzień.

Instruktor jazdy – czym powinien się wyróżniać?

Z pewnością wysoko cenioną cechą każdego dobrego instruktora jest jego właściwa technika jazdy. Powinien on mieć prowadzenie auta opanowane do perfekcji, jako że to on nadzoruje jazdę kursanta. Poza tym, dzięki dodatkowym pedałom w aucie ma on możliwość moderowania jazdy a także reagowania w nagłych przypadkach. Dodatkowo, instruktor powinien też znać oraz potrafić wykonać wszystkie manewry wymagane na egzaminie a także nauczyć ich swojego kursanta. Nie da się ukryć, że instruktor jazdy powinien być osobą posiadającą wieloletnie doświadczenie w jeździe samochodem a także pewnego rodzaju umiejętności interpersonalne i trenerskie. Z pewnością okażą się one niezwykle pomocne, zwłaszcza z punktu widzenia kursanta. Wartościowy instruktor prawa jazdy będzie posiadał w sobie żyłkę pedagoga, to właśnie ona pomoże mu w zrozumiały sposób przekazywać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też praktyczną. Poza tym, powinien on traktować z szacunkiem swoich uczniów oraz poświęcać im dużo uwagi i empatii. Każdy człowiek jest inny, stąd też najbardziej oczekiwane jest takie podejście, które będzie uwzględniało indywidualne cechy każdego z kursantów. Bez wątpienia, uczniów cechuje różny stopień przygotowania, a każdy z nich może mieć problemy z innymi kwestiami.

Warto zatem, aby instruktor potrafił dopasować swój tok nauczania do każdego z nich tak, by wynieśli oni z kursu jak najwięcej.