Gigantyzm

kosmetyki Pharma CF Tylko u nas znajdziesz atłasowe suknie ślubne na każdą kieszeń

Gigantyzm jest chorobą wynikającą z nadmiernego wytwarzania hormonu wzrostu. Budowa osoby cierpiącej na tę chorobę zależy od tego, czy GH, czyli hormon wzrostu, był wytwarzany w zwiększonej dawce przed ukończeniem wzrostu szkieletu, czy później. Człowiek, który cierpi na gigantyzm ma bardzo długie kończyny, większe niż normalnie dłonie i stopy oraz smukły tułów.

Schorzenie to może pociągnąć za sobą wiele przykrych powikłań, może to być np. osteoporoza, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. W przypadku, gdy choroba nie będzie leczona, może prowadzić nawet do śmierci.

Leczenie gigantyzmu polega na przywróceniu właściwego stężenia poziomu hormonu wzrostu w organizmie. Podejmuje się także dodatkowe działania, które mają zmniejszyć objawy, które wystąpiły w wyniku choroby. Na gigantyzm chorować mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.

W przypadku dorosłych choroba ta może pojawić się pomiędzy trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia i nie jest już tak niebezpieczna, jak u dzieci i młodzieży, których szkielet jest nadal na etapie wzrostu.