Jak objawia się miażdżyca?

podkłady medyczne

Miażdżyca daje znać o sobie bardzo wcześnie, jednak pierwsze objawy choroby są zazwyczaj przez pacjentów zupełnie ignorowane, gdyż nie wskazują na nic poważnego. Szybkie i łatwe męczenie się, łapanie zadyszki i problemy z uspokojeniem oddechu to pierwsze objawy miażdżycy. Dla chorego męczące stają się tak proste codzienne zadania jak np.

wejście po schodach czy kilka minut szybszego marszu. Innymi objawami są także problemy z koncentracją i pamięcią. Pacjenci skarżą się również na ból łydek, nawet wówczas, gdy nie były one zbytnio przeciążone.

Wszystkie te dolegliwości wynikają ze złego krążenia. Blaszki miażdżycowe zaczynają odkładać się w tętnicach wieńcowych zaopatrujących serce w krew, w naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu oraz w tętnicach doprowadzających krew do nóg – stąd właśnie problemy z zadyszką, męczeniem się, pamięcią oraz nogami. Po tym jak chory zaobserwuje u siebie występowanie tych objawów powinien udać się na konsultację do lekarza i wykonać wszystkie niezbędne badania.

www.kozakwojtan.nieruchomosci.pl