Jak się przygotować do egzaminu na prawo jazdy?

Dobre i solidne przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy to podstawa jeśli zależy nam na szybkim rezultacie a także nieuszczuplaniu portfela o jego poprawki. Warto zatem podjeść do sprawy poważnie i same przygotowania rozpocząć już w trakcie kursu. Warto tutaj wspomnieć, że egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Warunkiem przystąpienia do praktycznej jest oczywiście zaliczenie tej pierwszej. W związku z tym dobrze jest mocno przyłożyć się do nauki na teorię, aby już za pierwszym podejściem mieć ją zaliczoną. Wiele osób niestety bardzo łatwo demotywuje się słabym wynikiem, co sprawia że odkładają jego poprawę w nieskończoność. W międzyczasie natomiast nie mają lekcji, co z kolei powoduje odzwyczajenie się od prowadzenia auta.

Wszystko to sprawia, że dobre rozplanowanie nauki oraz poważne podejście do tematu jest tutaj niezwykle ważne i pożądane. Czym jednak jest dobre przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy? W kontekście tego teoretycznego, to przede wszystkim uważne studiowanie kodeksu drogowego oraz rozwiązywanie próbnych testów. Corocznie baza pytań egzaminowych jest nieco inna, dlatego też podstawą nauki powinien być dla nas kodeks, aniżeli same zestawy pytań. Dodatkowo, warto też czerpać wiedzę od naszego instruktora, który to z pewnością chętnie rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Zapewne posiadać on będzie spore doświadczenie nie tylko z kursantami, ale też prywatne, co może pomóc nam w zrozumieniu niektórych drogowych sytuacji. Podobne rozmowy warto odbywać ze swoimi znajomymi lub rodziną, ponieważ prawdą jest że to dopiero jazda autem weryfikuje naszą wiedzę i praktyczne jej wykorzystanie.

Egzamin praktyczny, czyli jak zachować spokój i opanowanie

Kiedy uda się nam przejść przez pierwszy etap jakim jest zaliczenie teorii, przychodzi czas ogromnej euforii i radości, które to muszą szybko zostać stłumione, jeśli tego samego dnia mamy też egzamin praktyczny.

Jest on już o wiele poważniejszy i wymaga od nas dużego skupienia i koncentracji. Polega w dużej mierze na jeżdżeniu po mieście według wskazań instruktora oraz wykonywaniu różnych manewrów, na przykład parkowania. Egzamin ten ma za zadanie sprawdzić czy umiemy stosować przepisy drogowe w praktyce oraz czy nie stanowimy zagrożenia dla innych kierowców lub pieszych. Nie da się ukryć, że sytuacja w której podlegamy bezpośredniej ocenie nie jest komfortowa, jednak trzeba próbować radzić sobie z tym stresem. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki może negatywnie oddziaływać na nasze zdolności poznawcze, w efekcie czego powodować błędy na drodze. Na pewno w zachowaniu spokoju powinno pomóc nam pozytywne myślenie. Skoro wiemy, że na kursie jazda szła nam bardzo dobrze, to dlaczego miałaby ona wypaść gorzej na egzaminie? Poza tym, warto zwracać szczególną uwagę na przejścia dla pieszych, ponieważ to one są bardzo często powodem oblewania egzaminów.

Piesi bywają często niezdecydowani i wkraczają na jezdnię o ostatniej chwili, kiedy my już mijamy pasy. Niestety takie sytuacje na egzaminie są niedopuszczalne i kończą się natychmiastowym oblaniem.