Kosmetyki i Stary Testament

www.ohmeg.pl

Najstarszym znanym współcześnie tekstem dotyczącym codziennego życia narodów semickich jest oczywiście Biblia, a konkretnie Stary Testament. Można w nim znaleźć wiele ciekawych informacji na tematy związane między innymi z kosmetologią. Informacje zapisane w Biblii są cennym źródłem wiedzy o życiu dawnych ludów semickich.

W księdze rodzaju wymienione zostały olejki, pachnidła i balsamy sporządzane z dyptamu. Jest to roślina, która wydziela ogromną ilość substancji, która zneutralizować mogła niemal każdy przykry zapach. Balsamy te stosowano przede wszystkim podczas namaszczania ciała.

Pismo Święte zawiera również informacje na temat pielęgnacji ciała. W niektórych księgach Biblii znaleźć można informacje na temat roślin wykorzystywanych do tworzenia kosmetyków. Tymi roślinami są między innymi hyzop, kasja, aloes i macierzanka.

Wiele z tych składników znaleźć można również w produktach współczesnych. Świadczy to więc o ogromnym poziomie świadomości ludu wybranego w zakresie ziołolecznictwa i zielarstwa w ogóle.