Na czym chcemy jeździć?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy zdać egzamin na prawo jazdy, wykazać, że znamy zasady ruchu drogowego i już możemy się poruszać po ulicach tym, na co mamy największą ochotę. Niestety, to nie jest takie proste i fakt, że posiadamy prawo jazdy kategorii B, uprawniające do kierowania samochodem osobowym, nie oznacza, że możemy jeździć motocyklem, tirem, traktorem czy samochodem osobowym z przyczepką. Na każdy z tych pojazdów musimy mieć osobne uprawnienia, a to oznacza, że na każdy z nich przygotowany jest osobny kurs nauki jazdy.

Nie tylko teoria

Można się zastanawiać po co takie utrudnienia, skoro teoria dotycząca znaków i zasad poruszania się po drogach, dla wszystkich jest taka sama.

Fakt jest jednak taki, że każdym z tych pojazdów kieruje się inaczej. Inaczej trzeba zachowywać się siedząc na motocyklu, inaczej trzeba skręcać samochodem osobowym a inaczej ciężarowym, który jest znacznie dłuższy. Dlatego też, tak ważne jest to, aby się zastanowić czym przede wszystkim chcemy jeździć i w pierwszej kolejności zrobić odpowiedni kurs. Później, jeśli już go zakończymy sukcesem, możemy się zastanowić nad tym, czy nie chcemy zdobywać kolejnych uprawnień, które pozwolą nam na kierowanie pozostałymi pojazdami.

Oczywiście płatne

Takie kursy nauki jazdy są oczywiście płatne, a to oznacza, że warto spojrzeć jaką kwotę przyjdzie nam tutaj zapłacić. Musimy się liczyć również z tym, że zapłacimy za egzamin, a jeśli coś nam nie wyjdzie i będziemy musieli go powtarzać, to również konieczne będzie wniesienie kolejnej opłaty. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy dokładnie wszystko przemyśleli i w odpowiedni sposób się zabezpieczyli. Tak, aby później się nie okazało że przerywamy kurs, albo nie podchodzimy po raz kolejny do egzaminu, bo zabrakło nam na to pieniędzy.

Jeśli już się go podejmiemy, to lepiej od razu zdawać do skutku, niż przerywać, bo możemy już do niego nigdy nie wrócić. Warto zobaczyć jakie kursy są nam proponowane, w jakiej cenie, jakie opinie mają poszczególne szkoły. Czasami lepiej zapłacić trochę więcej, a wybrać szkołę, gdzie jest wysoka zdawalność egzaminu podczas pierwszego podejścia. Jednak ważne jest również to, abyśmy mieli dobry kontakt z instruktorem, który będzie nas wszystkiego uczył.