Strój szlachecki

bielizna erotyczna komplety Blog o modzie ulicznej

W XVIII wieku status materialny i społeczny był ukazywany za pomocą strojów. Biedniejsza część społeczeństwa zakładała prostą odzież, praktycznie pozbawioną jakichkolwiek ozdobników. Majętni gospodarze i właściciele ziemscy nie oszczędzali na pięknych i kolorowych strojach.

Efektem tego był typowy ubiór szlachecki. Z czego się on składał? Bogaci mężczyźni zakładali konfederatkę. Była to elegancka czapka wykonana z bardzo drogiej wówczas tkaniny.

Czapka ta ozdobiona była ptasimi piórami. Na żupan, który zachwycał swą kolorystyką, mężczyźni zakładali kontusz. Ta część ubioru miała rozcięte rękawy.

Na kontusz zarzucano jedwabny pas, na którym, widniały złote nici. W ówczesnych czasach typowe były szerokie spodnie. Na nie zakładano eleganckie buty wykonane ze skóry.

Szlachcianki zakładały bogato zdobione czapki, które obszyte były futerkiem. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, kobiece czapki posiadały zdobienia w postaci piór, a dodatkowo i klejnotów. Szlachcianki zakładały drogie suknie, na której noszono dopasowane futerko.

www.upksbula.pl